Zastanawiasz się nad kursem językowym? Nie wiesz jaką formę nauki wybrać?
Przedstawię Ci zatem zalety i wady nauki w grupie, indywidualnie i online.
Nauka w grupie
Zacznę od tego, że zależy w jakiej grupie. Optymalna wielkość to max. 6-8 osób. Nauka w grupie ma mnóstwo zalet, bo po pierwsze grupa sama na siebie działa motywująco. Zwykle nikt nie chce mieć łatki tego, który nie odrabia prac domowych i nie powtarza materiału. Po drugie grupa umożliwia rywalizację, co na niektórych bardzo dobrze oddziałuje. Po trzecie zajęcia są bardziej różnorodne, można prowadzić dyskusje i to ożywione, bo ile osób tyle opinii, prezentacje, gry etc. Dlatego zwykle w grupie jest weselej i można uczyć się na błędach innych osób. Największą wadą jest oczywiście brak indywidualnego podejścia, trudno ćwiczyć z jedną osobą wymowę gdy 6 pozostałych się nudzi, nie ma też możliwości dobierania konkretnych tematów pod jedną osobę, gdy pozostali interesują się zupełnie czymś innym. Pytanie tylko, czy to indywidualne podejście na danym etapie nauki jest nam w ogóle potrzebne?
Nauka indywidualna z lektorem
Największą zaletą jest oczywiście maksymalnie indywidualne podejście i dostosowanie treści do ucznia. Tutaj to Ty dyktujesz warunki i jeśli akurat potrzebujesz kilku – kilkunastu godzin szybkiego powtórzenia języka, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Wadą jest na pewno wszystko to, co stanowi zaletę zajęć w grupie. Zwłaszcza jeśli nie ma chemii między Tobą a lektorem – może być trochę nudno. Z mojego doświadczenia osoby uczące się indywidualnie są albo bardzo zmotywowane i zawsze świetnie przygotowane do zajęć, albo dokładnie na odwrót.
Nauka online
Przyznam, że podchodziłam do tego bardzo sceptycznie. No bo jak tu złapać tę chemię jak dzieli Was komputer, niedoskonałe połączenie internetowe i nakładające się na siebie głosy – gdy zdarzy Wam się powiedzieć coś jednocześnie. Zaczęłam więc od wad. Faktycznie ciężko pokazać coś palcem, odczytać mowę ciała (chce, nie chce odpowiedzieć, wie, nie wie?), ale jest też mnóstwo zalet. Sama wzięłam udział w kilku już kursach internetowych prowadzonych przez Uniwersytet w Mainz, które były strzałem w dziesiątkę, a za chwilę rozpoczynam kolejny. Mnóstwo się na nich nauczyłam a wiem, że nie mogłabym sobie pozwolić na kursy stacjonarne. Największe zalety kursów online to oczywiście ich dostępność – wystarczy komputer i dostęp do internetu. Oszczędzasz przy tym mnóstwo czasu, a jak wiadomo czas to pieniądz 😊. Jeśli kurs ma konkretne założenia i cele, a Ty jesteś w stanie sam się do niego zmotywować, to na pewno się nie rozczarujesz.
Podsumowując, ciężko jednoznacznie powiedzieć, która forma kursu jest najlepsza, bo tak samo jak z metodami nauki, u jednych sprawdza się X, a u innych Y. Jeśli znasz język na poziomie poniżej B2, donikąd Ci się nie spieszy, uczysz się dla przyjemności, to ja osobiście wybrałabym naukę w grupie wiedząc, że przede mną 2-3 lata nauki, a razem zawsze weselej. Jeżeli natomiast potrzebujesz szybko podszlifować konkretne umiejętności językowe, lubisz i potrzebujesz indywidualnego dostosowania zajęć do Ciebie, to wybierz jedną z form nauki jeden na jeden. Jest jeszcze oczywiście grupa samouków, ale zakładam, że oni dobrze wiedzą co i jak robić oraz nie mają problemów z motywacją. Przyznam, że znam takie osoby i zdecydowanie do nich nie należę. 😉
A jaka jest Twoja ulubiona forma nauki?
Zostaw komentarz