Jako wielka fanka audycji Law in Action na BBC 4, postanowiłam już jakiś czas temu poszukać podobnych audycji w języku niemieckim. (…)

Często zadaję je moim studentom w ramach pracy domowej lub wysyłam im krótkie filmiki na youtube o tematyce prawniczej. Pora zatem usystematyzować źródła!

Chciałabym na wstępie odróżnić podcasty zawierające słownictwo prawnicze, ale pozostające nadal interesujące dla nieprawników, od tych które są stricte nagraniami z wykładów prawa. Postanowiłam skupić się wyłącznie na tej pierwszej grupie. Jeśli ktoś jednak chciałby posłuchać podstaw prawa cywilnego po niemiecku, spokojnie znajdzie takie nagrania np. tutaj: https://www.jura.uni-muenchen.de/studium/e-learning/zivilrecht/index.html

Poniżej podcasty, których warto słuchać jeśli chcecie poznać lub rozszerzać swój zasób słownictwa w dziedzinie prawa:

  1. https://www.zeit.de/serie/verbrechen – podcasty oparte o prawdziwe historie. Dla tych, którzy (tak jak ja 😊) lubią kryminały z dreszczykiem. Trwają ok. 1h, ale gdy akurat nie masz siły czytać lub masz zajęte ręce (bo właśnie gotujesz) polecam! Fajne jest też to, że pod każdym podcastem znajdują się komentarze więc przed uruchomieniem można doczytać czy warto posłuchać, czy też nie 😊.
  2. https://www.faz.net/podcasts/f-a-z-einspruch-podcast/ – podcasty w klimacie informacyjnej audycji radiowej, a nie słuchowiska. Długie ale podzielone na fragmenty (kropeczki na suwaku do uruchomienia audycji) wraz z listą jaki temat od której minuty jest poruszany. Myślę, że to świetny wybór dla tych, którzy lubią być bieżąco.
  3. https://www.podcast.de/podcast/615255/ – podcasty „Ist das gerecht?“ o tematyce stricte prawniczej, ale nieprzypominające nudnych wykładów. Traktują o bieżących sprawach i aspektach prawnych z nimi związanych. Warto przejrzeć listę tematów – rozwód kościelny czy odszkodowanie i zadośćuczynienie mogą być interesujące nie tylko dla prawników.
  4. https://rechtsbelehrung.com/alle-folgen/ – Rechtsbelehrung – mi przypomina bardziej audycję radiową, w której dwóch panów rozmawia na zadany temat 😊. Bardzo szeroki wybór tematów i doskonałe ćwiczenie słownictwa w rozmowie, bo mamy do czynienia z interakcją, a nie tylko monologiem. Czy bardzo polecam, nie wiem, kwestia gustu i zainteresowań, oceńcie sami! 😉
  5. http://www.jurafunk.de/ – Nicht nur für Juristen – nieco krótsze pogadanki na temat najnowszych wyroków. Dość trudne dla uczących się języka, ale świetne wyzwanie dla tych, którzy już bardzo dobrze nim władają. Sporo interakcji, wchodzenia sobie w słowo etc. Jeśli interesuje Cię tematyka konkretnych wyroków, to na pewno będzie to dla Ciebie fajny program.
  6. https://soundcloud.com/szpodcast –   “Das Thema“ podcasty gazety Sueddeutsche Zeitung na tematy bieżące. Trochę prawa, trochę gospodarki i polityki, ale też kultury. Bardzo fajne wywiady w których eksperci prowadzą monolog. Nie ma wzajemnego przerywania sobie wypowiedzi, dzięki czemu bez problemu można podążać za prowadzącym, nie wybijając się z wątku. Wybierz interesujący Cię temat, a na pewno się nie zawiedziesz. Na plus jest też długość podcastów – ok. 35 min to czas, który naprawdę można wygospodarować w ciągu dnia na naukę lub też odświeżenie języka niemieckiego.

 

Mam nadzieję, że udało mi się nie tylko zachęcić Cię do słuchania podcastów, ale też zaproponować program, który naprawdę Cię zainteresuje 😊! Audycje nie są oczywiście modyfikowane w żaden sposób dla osób uczących się języka. Nie zrażaj się zatem, jeśli pod którymś z linków kryje się niezrozumiały bełkot. 😉 Po pierwsze spróbuj wybrać wówczas inny podcast, który być może prowadzi inny narrator lub kliknij w inny link, gdzie audycja i tempo mówienia będą Ci bardziej odpowiadały. Pamiętaj! Nie musisz absolutnie wszystkiego rozumieć!

Daj znać, który z podcastów przypadł Ci szczególnie do gustu!